| Favorilere Ekle | Sitene Ekle | İletişim |                                                                     Yorum yazmak için Üye olunuz
ANA SAYFA
SON DAKİKA 
GÜNDEM 
SİYASET 
BAYRAMİÇ HABERLERİ 
TÜM YAZARLAR
BAYRAMİÇ TARİHİ
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
FESTİVALLER
CANLI TV İZLE
BELEDİYE
BAYRAMİÇ KROKİ
ÖNEMLİ LİNKLER
ZİYARETÇİ DEFTERİ
İLETİŞİM
Site İçi Arama
Çok Okunanlar
  Ölüm Yolu Yine Can Aldı
  Helvacıda 17 Tutuklama
  Feci Kaza
  KAHVEHANEDE KUMAR OYNATILDIĞI İDDİASI
  İki Araç Arasında Sıkışarak Can Verdi
  Eş Zamanlı Operasyon
  Bozcaada şarap tadım günleri
  Yine Sahte Para
Yorumlananlar
  Ameliyathane Yapımına Başlandı
  Ölüm Yolu Yine Can Aldı
  Üç Yeni Yağ Fabrikası
  Tepkisini şiir yazarak gösterdi
  Serinlemek için suya giren öğrenci boğuldu
  Yine Sahte Para
  Örnek Belediye Başkanı
  Haftanın AvcısıSafra kesesi polipleri

Dr. Tülay Gündüzcü


11/19/2007

Safra kesesi polipleri

Sizlere kısaca safra kesesi poliplerinden bahsetmek istiyorum. Geçen hafta safra kesesi kanserlerini anlatmıştım, umarım şikayeti olanlar doktora giderek,gerekli tetkikleri yaptırmışlardır.Polipler safra kesesinin iç yüzeyinden köken alan (et beni) lezyonlardır.Safra kesesi taşı olanların yaklaşık yüzde onunda safra kesesin de polip de bulunur.

 Kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazladır.50 yaşın üzerinde daha sık görülür.

En sık rastlanan şikayet karın ağrısıdır. Safra kesesi taşlarına benzer şikayetlere neden olabilir. Kişide hiçbir şikayete neden olmadan da bulunabilir.

Safra kesesi polipleri en sık görülen türü kolesterol polipleridir. Bu tür polip görülen hastaların çoğunun kolesterollerinin yüksek olduğu gözlenmiştir.

Son zamanlarda gelişen yöntemlerle tanı koymak oldukça kolaydır. Ultrasonografi veya endoskopik ultrasonografi (ağızdan girilen bir boru ile yapılan ultrason)ile rahatça tanı konabilir. Safra kesesi poliplerinin boyutu çok önemlidir. Beş milimetrenin altındaki polipler uzun aralıklarla takip edilebilir. Ancak 5-10 milimetrelik poliplerin altı aylık aralıklarla mutlaka kontrol edilmesi ve hızlı bir büyüme gözlendiğinde müdahale edilmesi gerekir.10 milimetrenin üstündeki poliplerin ise alınması önerilmektedir. Safra kesesi polipleri iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. İyi huylu olanlarda zamanla kötü huyluya dönüşebilir. Yani safra kesesi polipleri prekanserojen (kanser öncüsü) olabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde gereken önem verilerek takip edilmelidir.

Hasta 50 yaşın üzerindeyse, polip ebadı 1 cm ( 10 mm ) üzerindeyse, polip hızlı bir büyüme gösteriyorsa, polip sayısı 3 ten fazla ise, poliple beraber safra kesesi taşı bulunuyorsa, bu kritelerden en az  üçü bulunuyorsa  hasta ameliyat edilmelidir.

Ameliyat, açık ameliyat ya da laparaskopik cerrahi  ( kapalı ameliyat )şeklinde yapılabilir. Son yıllarda laparaskopik cerrahinin gelişmesiyle tercih kapalı ameliyat yönündedir. Bu ameliyattan geçen yazımda da bahsetmiştim. Genel anestezi altında; karın bölgesine açılan 3–4 adet 5–10 mmlik küçük kanallardan girilen cihazlar yardımıyla, televizyon görüntüsü eşliğinde yapılmaktadır. Hasta daha kısa sürede eski hayatına dönebilmektedir.

Safra kesesi poliplerinizi sakın ihmal etmeyin mutlaka takiplerini yaptırın, basitçe yapılacak bir ultrasonografi, erken tanıyı ve hayatınızda önleye bileceğiniz büyük bir sağlık problemini görmenizi  sağlayabilir.Kolayca tedavi olabilirsiniz.

En güzel, sağlıklı günler sizlerle olsun.Sorularınız olursa, drtulaygunduzcu@gmail.com adresinden bana elektronik posta göndererek her zaman ulaşabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

 


EDİTÖR

Sabahattin SALLAMA

Gazeteci olmak

NÜANS

Abdullah ŞEN

Tel Tel Dökülmek

Şiir Köşesi

Gülten Akça

SEVGİ ÜSTÜNE

Çizgisel Bakış

İbrahim SAYDAM

JAPONYA DEPREMİ VE NÜKLEER ENERJİ

Linkler

© 2007 Bayramic Haber

Bu site en iyi 1024 X 768 pixel görüntü çözünürlüğünde görüntülenir. Sitede kullanılan haber ve fotoğraflar İZİNSİZ olarak kullanılamaz. BayramicHaber.com internet sitesi Basın Meslek İlkeleri'ne uymaya söz vermiştir.